TAPS-Ukraine

ЯК ПЕРЕЖИТИ ВОЄННУ ВТРАТУ? (100 ПОРАД)

image

Як прийняти травму від втрати близької людини через війну і жити далі?

"Існують рани, що їх не видно на тілі, але вони глибші, ніж ті, що кровоточать" (Лорел Хемілтон, з книги «Зцілення зболеного серця після воєнної смерті. 100 практичних порад для рідних та друзів», Бонні Керролл, Доктор Алан Вульфелт»).

Вона сиділа біля вікна і не розуміла, чому саме вона. Чому її чоловік більше ніколи не набере  номер, не напише «по нас працюють, але я повернусь, просто вір мені» і не прийде додому. Чи не краще було б їй піти разом з ним на війну і померти в один день? Як дивитися в очі дитині, яка все ще чекає батька? Такі думки майже щодня можуть з’являтися у дружин або батьків загиблих військових, інколи доводячи до стану повної апатії, депресії і нерозуміння, як і навіщо робити або жити далі. А найголовніше, зявляється якась приреченість і почуття «мене ніхто не зрозуміє». Правда в тому, що у кожного болить по-своєму і кожен чоловік або жінка, що захищали Україну, але загинули, унікальні. Особливо, для своїх рідних. 

Українське суспільство вже зіштовхується з новим етапом, під час якого варто готуватися до повернення військових, при чому, професійно, а не на побутовому рівні «дай я тобі чай зроблю і все пройде».  Звісно, чай або кава - це хороша ідея, але лише один з інструментів допомоги тим, хто був на війні. Але наша історія, точніше наступні поради, які ми даємо, вони присвячені можливості і способам пережити травму втрати, але при цьому,  не застигнути у бурштині самотності і горя, як древня комаха, допоки її дістануть археологи для музею. 

Книга "100 порад"  - вже стала в нагоді людям по всьому світові, які переживають військову  втрату, адже важко знайти точку на мапі світу, де не було війн або конфліктів, в яких від зброї не гинули б люди. Біль немає національності або гендеру, але є поетапні і крок-за-кроком допоміжні дії, що їх винайшли у організації TAPS USA і тепер вчать цьому в українському фонді Taps. 

Що таке травма і чому варто з нею ділитися.

Ви травмовані смертю близької людини, що загинула на війні. На жаль, це насильницька смерть від зброї російських терористів, яка потребує не просто жалості по відношенню до вас від оточуючих, але  щирого співчуття і співучасті в тому, щоб йти поруч з вами до того моменту, коли ви будете здатні сказати, що вже можете йти далі без підтримки. Але спочатку треба вчитися знову і знову ходити. Як у дитинстві. Дайте відповідь собі на питання: чим ваше горе зараз відрізняється від можливого попереднього досвіду переживання втрати у цивільному житті, де смерть близьких можна було передбачити або очікувати, наприклад, через вік або хворобу? Відповідь може бути такою: воно відрізняється тим, що ви втратили неочікувано, вірячи в повернення, найдорожчу людину: дитину, чоловіка або брата.  У випадку смерті на війні найважче прийняти обставини смерті, які здаються несправедливими, а ще  - ілюзорно далекими від вашого звичайного життя, якщо ви не є теж військовою людиною або волонтером. 

Саме тому ваша «травма» є особливою, і такою, що викликає на початку шок, потім - страх, безпорадність, спробу скасувати те, що сталося. Інколи близькі навіть намагаються перевірити не один раз, що це саме «їх військовий» загинув. 

«Травму викликали події, повязані з дуже великою кількістю жаху, з якою не кожна людина впорається» («Зцілення зболеного серця після воєнної смерті. 100 практичних порад для рідних та друзів», Бонні Керролл, Доктор Алан Вульфелт»).

Смерть людини - це завжди травма, навіть природня, коли помирають літні батьки, а діти і онуки не можуть відразу з цим змиритися і прийняти. На противагу, природній смерті, раптова або насильницька, якщо своєчасно не звернутися до фахівця, призводить до важких психологічних проблем і наслідків. Адже нав’язливі думки про причини смерті і події, які переживала близька людина на війні, можуть надовго залишити «того, хто вижив» у стані невтішному і важкому. 

Порада дня: 

Отже, якщо з вами сталася страшна травма, і ви вже розумієте, що постійно думаєте про втрату  і смерть, прийшов час поділитися вашими думками з кимось саме сьогодні. Навіть якщо ви вже це робили, просто наберіть когось або запросіть когось до себе. Говорити або навіть просто мовчати з кимось, кому ви довіряєте, важливо. Ставтеся до себе з розумінням і добротою щодня опановуючи усвідомлення природи вашої втрати. 

Джерело:

"Зцілення зболеного серця після воєнної смерті. 100 практичних порад для рідних та друзів», Бонні Керролл, Доктор Алан Вульфелт».

Авторка тексту:

Катерина Леонова