TAPS-Ukraine

ЗРОЗУМІЙТЕ ШІСТЬ ПОТРЕБ СМУТКУ : Перша потреба - визнайте реальність смерті

image

ЗРОЗУМІЙТЕ ШІСТЬ ПОТРЕБ СМУТКУ

Перша потреба: визнайте реальність смерті 

Галина ніяк не могла повірити в те, що її мама, яка пішла воювати з самого початку вторгнення, ніколи не відкриє двері її будинку і не скаже: «О, а що це ви тут голодуєте, мої маленькі блогери?» і не почне варити відразу борщ, вареники та робити глобальне прибирання. Така була мама у неї, моторна, любила дуже чистоту і гумор. Галя і її чоловік були айтішниками і волонтерами, а от мама не змогла всидіти як почалася навала орків. Галина не любила нікому жалітися, так її мама вчила, а ще вчила сприймати реальність такою, як є. Але саме після смерті мами, вона понад рік не могла повірити у реальність того, що відбулося. І все ніби чекала, що ось-ось... і з чоловіком мовчала про це. Поки він не запропонував: "Галю, я теж її чекаю, але чесно кажучи, ми ж не у світі фентезі, вона вже не приїде...давай про це поговоримо".

 Вони врешті почали розмовляти на тему, яка була для них табу.

 

«Повірте в дивовижність життя, магію любові й реальність смерті» (Керолл Брайант, з книги «Зцілення зболеного серця після воєнної смерті. 100 практичних порад для рідних та друзів», Бонні Керролл, Доктор Алан Вульфелт»)

 

- Ваша перша потреба смутку: акуратно протистояти складній реальності, в якій померла людина, яку ви любили і будете завжди любити. Вона вже ніколи фізично не буде поряд з вами. 

-  Навіть коли смерть передбачувана, на прийняття повної реальності втрати можуть піти тижні і місяці. А прийняття раптової і насильницької смерті, як от у випадку з загибеллю на війні, може піти ще більше часу.

 - Прийміть спочатку реальність, а краще можливість втрати у своїй голові. І тільки згодом це станеться у вашому серці. Стефан Левін сказав, що існує біль, який не можна зберігати в голові, а лише в серці.

- Інколи ви можете віддалятися від реальності смерті, і це нормально.  Ви почнете сприймати дійсність порціями або дозами, як ліки.  В міру того, як відбувається процес відновлення.

- Чи часто ви ловили себе на думці: «Відчуття, ніби я сплю, а коли прокинуся, то все буде як раніше». Дуже часто такі слова кажуть ті, хто пережив травмуючу подію. Шок захищає вас від пригнічення втратою. На відновлення від травми потрібен час, як і на будь-яке інше відновлення, стосунки, хвороба, обстріл або аварія.  Все, що вам потрібно, це час і думка про нього, як про те, що йде на постійній основі, а значить змінюється і ваш стан. Поспішати вже нема куди - ви не отримаєте нагороду за швидкість.

Порада дня: сьогодні розкажіть комусь про те, що ви пережили смерть близької людини. Навіть просто розмова допоможе Вам попрацювати з визнанням реальності смерті. 

Авторка: Катерина Леонова